Yenidoğanda Sünnet

Yenidoğanda Sünnet

Sinir Koruyucu Estetik Sünnet

Dünyanın bazı bölgelerinde ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yenidoğan sünneti oldukça yaygın olarak yapılmaktadır. A.B.D.’de normal yenidoğan erkek çocukların yaklaşık %55i doğumdan hemen sonra sünnet edilmektedir. 

Herhangi bir doğumsal genital bölge kusurunun atlanmaması için yenidoğanın mutlaka ürolojik muayenesinin yapılması gerekir.  

Ailesinde kanama –pıhtılaşma öyküsü olup, kanama-pıhtılaşma bozukluğu olan yenidoğanlar, tedavileri yapılmadan geleneksel yöntemlerle sünnet edilmemelidirler. Sinir koruyucu estetik sünnet tekniği’nde (NES) kanama sadece kapiller düzeyde olduğundan, yenidoğan kanama-pıhtılaşma testlerine gerek kalmadan sünnet edilebilir. 

Yenidoğan döneminde hücre yenilenmesi ve yaraların iyileşme hızı çok yüksektir. Bu özellik sünnet sonrası iyileşme sürecini kısaltır.

Kaynaklar:

  1. AAP. 2012. Newborn male circumcision. American Academy of Pediatrics. https://www.aap.org/en-us/about-the-aap/aap-press-room/pages/newborn-male-circumcision.aspx [Accessed March 2017]

Op. Dr. Hakan ERDOĞAN
Üroloji Uzmanı

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan yazılar ve fotoğraflar Dr. Hakan Erdoğan’a ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar. Dr. Hakan Erdoğan her türlü yasal işlemi başlatma hakkına sahiptir.Bu web sitesinin içeriği sadece bilgilendirme amaçlı olup, site içerisinde yer alan bilgiler tıbbi öneri, tanı-tedavi veya yaptırım unsuru olarak kabul edilmemeli; herhangi iri karar ve eyleme zemin oluşturmamalıdır.

©2018 nessunnet Tüm hakları saklıdır.