Sünnet Komplikasyonları

Sünnet Komplikasyonları

Sinir Koruyucu Estetik Sünnet

Yapılan tüm sünnetlerin yaklaşık %2-10’u oranında komplikasyon görülür. Bu oran, uzmanlaşmamış kimseler tarafından yapılan sünnetlerde bu oran çok daha artar.

En sık görülen komplikasyonlar:

 • Kanama: En sık görülen komplikasyonların başında gelir. Dikkatsiz, özensiz ve yanlış teknikle yapılan sünnetlerde kesilen cilt altı damarların gözden kaçması veya iyi bağlanmaması sonucunda ortaya çıkar.
  Bazen pıhtılaşma bozukluğuna bağlı olarak kanama görülebilir.
  Özellikle yeni doğan bebeklerde ilk hafta içinde sünnet yapılacaksa, pıhtılaşma bozukluğuna bağlı kanama sorunları önlemek için doğumdan hemen sonra K vitamini enjeksiyonu yapılabilir.
  Küçük sızıntıların önemi pek yoktur ama damlama şeklinde kanama görülürse hemen ilgili doktora haber verilmelidir.
 • Hematom: Penis derisi altındaki kanamaya ve kanın pıhtılaşmasına bağlı şişlik
 • Sünnet yara yerinde ve penis baş kısmında meydana gelen infeksiyonlar: Hijyenik olmayan ortamlarda, steril olmayan aletlerle yapılan sünnetlerde enfeksiyon sık görülür. Özellikle asepsi-antisepsi koşullarının neredeyse hiç sağlanmadığı toplu sünnetlerde Hepatit B ve Hepatit C gibi çok önemli hastalıkların çocuklara bulaştırılma riski oldukça fazladır.
 • Ağrı: Özellikle idrar yaparken idrar borusundaki idrarın yaptığı basınca bağlı olarak daha da artar. Sinir koruyucu estetik sünnette (nes) sinirler kesilmediği için ağrı da pek olmaz.
 • Ödem (dokuda sıvı toplanması):
 • Penis başının kabuklanması: Yapışık sünnet derisinin sıyrılması sırasında penisin baş kısmında meydana gelen soyulmalara ve sünnet sonrası açığa çıkan cildin kurumasına bağlıdır. Bu durumlar genellikle sünnetten 7-10 gün sonrasında düzelir.
 • Sünnet sonrası penis başında (glans) irritasyon (tahriş) ve aşırı hassasiyet: Penis başının açığa çıkması nedeniyle korunaksız kalmasına bağlıdır. Birkaç günde geçer.
 • Meatal stenoz: İdrar borusunun deliğinin kapanması veya daralmasıdır. İdrar deliğinin bebek bezine sürtünmesi, idrar deliğinin içinde kuruyan merhemin yumuşatılmadan, hızlıca kaldırılması ve bazen de idrar deliğinin alt kısmını besleyen atardamarın (frenular arter) kesilmesi sonucu gelişen doku hasarının (ülser) iyileşirken kötü nedbeleşmesinden (skar) kaynaklanabilir.
 • Meatitis: İdrar borusunun deliğinin enflamasyonu (yangısı): Buraya yanlışlıkla sürülen merhemlerin ve iyotlu antiseptik solusyonların tahriş edici etkilerine bağlı gelişir.

Çok ciddi komplikasyonlar:

Büyük çoğunlukla rekonstrüktif (onarıcı) operasyonlar ve revizyonlar gerekir.

 • Fonksiyonel bozukluk: Sünnet derisinin fazla kesilmesi, peniste kısalmaya, penis gelişiminin engellenmesine, çocuklukta ve yetişkinlikte ağrılı ve gergin sertleşme, ciltte gerilme, çatlama ve kanamalara neden olabilir.

Smart klemp yöntemiyle yapılan bir sünnet sonrasında, penil derinin fazla kesilmesine bağlı bir komplikasyon. Glansın altında halka şeklinde görülen kahverengi kısım penis ve skrotumdaki deri nekrozunu göstermektedir.

 • Uretral fistül: İdrar borusunun (uretra) kesilmesi veya delinmesine bağlı idrarın buradan gelmesi durumudur. Edinsel (iatrojenik) hipospadias meydana gelir.
 • Penis başının kısmi veya tam kesilmesi, nadiren penis şaftının kesilmesi
 • Penisin erektil (sertleşen) dokusunun hasarı
 • Müdahale gerektiren ağır kanamalar: Çocuğu şoka sokacak kadar fazla olabilir, hatta farkına varılmazsa ölüm bile görülebilir.
 • Şiddetli infeksiyon: Yara yerinde başlayan infeksiyonun daha geniş alanlara yayılmasıyla olur.
 • Kozmetik görünüm bozukluğu: Hatalı operasyonlara bağlı ortaya çıkan kusurlardır.
 • Skar (Kötü nedbeleşme): Dikiş yerleri ile dikkatsiz soyulan glans arasındaki yapışıklıklar (bantlar) cilt köprüleri oluşabilir. Sünnet derisinin koterle yakılarak kesilmesi veya cilt dikişlerinin atması nedeniyle yara kenarlarının birbirinde uzaklaşabilir; yanlış kaynayarak skar dokusunu arttırıp, kötü bir görünüme neden olabilir.
 • Sünnet derisinin eksik çıkarılması: Operasyondan sonra penis başının tamamının ya da bir kısmının sünnet derisi içinde kalması durumudur. İkinci bir operasyonla kalan fazla sünnet derisinin çıkarılır.
 • Genel veya lokal anestezide kullanılan ilaçlara bağlı aşırı allerjik reaksiyonlar (anaflaksi) gelişmesi: Lidocaine, prilocaine lokal gibi anestezik maddelerin yüksek dozda kullanılması durumunda kanda “methemoglobinemi” denilen ciddi durumlar gelişebilir. Bu maddelerin yanlışlıkla damar içine verilmesine bağlı olarak kardiomyopati (kalp kası hasarı) oluşabilir.
 • Cinsel haz ve orgazm şiddetinin zayıflaması: En önemli sünnet komplikasyonlarından olup, pek gündeme getirilmez. Yüzeyel sinir ve sinir cisimciklerinin kaybına bağlı olarak erojenik duyuların azalmasından kaynaklanır.
 • Psikolojik bozukluklar: Özellikle fallik dönemde (3-6 yaş arası), anksiyete ve korku içinde olan çocuklara zor kullanılarak, hatta şiddet uygulanarak yapılan sünnetlerden sonra ortaya çıkabilir. Çocuklarda, ebeveynlere karşı ileri boyutta güvensizlik ve öfke duygusu gelişebilir.

Kaynaklar:

 1. J. Shulman, MD; N. Ben-Hur, MD; Z. Neuman, MD. Surgical Complications of Circumcision. Am J Dis Child. 1964; 107(2): 149-154. http://archpedi.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=500844
 2. N. Williams and L. Kapila. Complications of circumcision. British Journal of Surgery, Volume 80, 1231-1236,October 1993. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8242285
 3. Aaron J. Krill, Lane S. Palmer, and Jeffrey S. Palmer. Complications of Circumcision. Scientific World Journal. 2011; 11: 2458–2468. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3253617/
 4. Morris L. Sorrells, James L. Snyder, Mark D. Reiss, Christopher Eden, Marilyn F. Milos, Norma Wilcox and Robert S. Van Howe. Fine-touch pressure thresholds in the adult penis. BJU Int. 2007 Apr;99(4):864-9.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17378847
 5. Dan Bollinger. Lost Boys: An estimate of U.S. circumcision-related infant deaths. Thymos: Journal of Boyhood Studies, vol. 4, No. 1, Spring 2010, 78-90. http://www.academia.edu/6394940/Lost_Boys_An_Estimate_of_U.S._Circumcision-RelatedInfantDeaths
 6. Carlos A Angel, MD. Meatal Stenosis. eMedicine June 12, 2006 http://emedicine.medscape.com/article/1016016-overview

Op. Dr. Hakan ERDOĞAN
Üroloji Uzmanı

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan yazılar ve fotoğraflar Dr. Hakan Erdoğan’a ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar. Dr. Hakan Erdoğan her türlü yasal işlemi başlatma hakkına sahiptir.Bu web sitesinin içeriği sadece bilgilendirme amaçlı olup, site içerisinde yer alan bilgiler tıbbi öneri, tanı-tedavi veya yaptırım unsuru olarak kabul edilmemeli; herhangi iri karar ve eyleme zemin oluşturmamalıdır.

©2018 nessunnet Tüm hakları saklıdır.